Elipson Horus 11F BT är ett par aktiva stereohögtalare och en modern tolkning av det klassiska golvhögtalarkonceptet, där man kombinerat en musikalisk och kraftfull ljudåtergivning, stilren design och förstklassig elektronik i ett komplett system. Högtalarna är byggda för dig som vill ha ett fullvuxet stereoljud utan att ha en extern förstärkare ståendes och ta plats, och med fransmännens långa erfarenhet inom högtalarkonstruktioner så har man fått till en lyckad mix med klassisk högtalarakustisk med dagens behov av enkel anslutning och flexibel användning. De slanka kabinetten smälter sömlöst in i vardagsrummet, med en tidslös och stilfull design i retroinspirerad trä. Förstärkarplattan är integrerad på baksidan av ena högtalaren, och sedan drar man en hederlig högtalarkabel till den motsatta sidan. Detta ger en dold kabeldragning då man med fördel kan gömma högtalarkabel bakom TV-mediabänken. De båda 5.25" elementen spelar tillsammans ner till 40 Hz innan det börjar rulla av. Vill man utöka omfånget i den lägsta hörbara oktaven så finns det en subutgång, vilket gör att man kan addera valfri aktiv baslåda till systemet. Elipson har sin egna Horus 8S som en het kandidat. Med Horus 11F BT bjuds man på en öppen, balanserad och engagerande ljudbild som är lika hemma i musiklyssning som för film och TV. Med stöd för flera digitala och analoga ingångar blir Horus 11F BT ett nav för hela hemmets ljud, där kvalitet och användarvänlighet går hand i hand.
- Kompakt och stilfull aktiv stereohögtalare med en smäcker design i trä
- Mer lättplacerade tack vare den frontmonterade basporten
- Idealisk för de mellanstora lyssningsrummen
- Platsbesparande design med inbyggd stereoförstärkare på 2x50 Watt RMS
- 25 mm tygdiskant med kraftfull neodymiummagnet ger en detaljrik återgivning
- Dubbla 130 mm element med glasfiberlegerade cellulosakoner står för ett naturligt mellanregister
- Trådlös Bluetooth-streaming med stöd för aptX HD - perfekt för Spotify
- Phono-ingång avsedd för skivspelare med en monterad MM-pickup
- HDMI ARC blir den perfekta ljudbryggan för en platt-TV och en förhöjd ljudupplevelse
- USB-C ingång gör att högtalarna agerar som ett externt ljudkort till en dator
- Subwooferutgång med lågpassfilter på 150 Hz (12 dB/oktav) för utbyggnad av en aktiv baslåda
- Automatisk standby-funktion efter 20 minuters inaktivitet
- Kabinett som vilar på en bottenplatta med spikes för en effektivare vibrationsdämpning
- Avtagbara spikes om man hellre föredrar mjukare dämpkuddar
- Fjärrkontroll medföljer
- Säljes som ett par!
NOTAT!
Det medföljer en högtalarkabel med en längd på 2 meter, vilket oftast är för kort för de flestas rum. Så tipset är att köpa till en bättre högtalarkabel, dels för att få den i exakt önskad längd och dels för att lyfta ljudkvaliteten med de sista procenten.
Franska Elipson har varit aktiva på marknaden sedan år 1938 och förknippas ofta för en djärv och futuristisk design. Joseph Léon har haft ett stort inflytande i bolaget och det var när han som utnämnd verkställande direktör år 1948 blev mer och mer inriktade mot tillverkning av högtalare. I början hette man Multimoteur och det var först år 1951 som man bytte namn till Elipson. Man har en starkt förknippning till den sfäriska högtalaren och under 1950-talets första halva lanserade man klassikern BS50.
År 2008 tog unge entreprenören Philippe Carré över företaget tillsammans med sin affärspartner Eric James. I samarbete med kreatören Jean-Yves Le Porcher och designern Jullien Thaler skapade man ett nytt kapitel i Elipsons historia. Med ny teknik och en banbrytande design har man satt Elipson på världskartan, där man idag även utökat sortimentet med välljudande skivspelare och förstärkare.
Horus-serien är lika genomtänkt för musik och film
Horus-serien är Elipsons moderna tolkning av prisvärd Hifi, där fokus ligger på att kombinera kompakt design med fullvuxen ljudprestanda och ett formspråk som smälter in i både moderna och klassiska miljöer. Kabinetten är noggrant proportionerade för att ge högtalarelementen optimal akustisk volym utan att bli visuellt dominerande, och finns utförda i flera tilltalande träslag som ger serien ett varmt och möbellikt uttryck. De eleganta frontgrillerna bidrar till ett rent och sammanhållet intryck, samtidigt som de döljer den tekniska komplexiteten bakom ett sobert yttre.
Modellerna finns i tre olika utföranden som man kallar för Black Carbon, Walnut Dark Grey samt Light Wood. Det indikerar på kabinettets design på vinylfolien, samt att frontpanelen har ett annat uttryck för att skapa kontrast.
HDMI ARC ger ett fullvuxet TV-ljud som matchar dagens större TV-skärmar
Med HDMI ARC blir Elipson Horus 11F BT en självklar uppgradering för TV-ljudet. Genom att ta emot ljudsignalen digitalt direkt från TV:n undviks onödiga omvandlingar, vilket ger renare signalväg och bättre dynamik. Dialoger återges tydligare, ljudeffekter får mer tyngd och helheten känns mer sammanhållen än med TV:ns inbyggda högtalare. ARC-funktionen innebär dessutom att TV:ns fjärrkontroll kan styra volymen, vilket förenklar vardagsanvändningen. För film, serier och sport skapar detta en mer engagerande upplevelse där ljudet äntligen får samma pondus som bilden.
USB-C ger bättre ljud direkt från datorn
USB-C-ingången gör Horus 11F BT till ett utmärkt val även för skrivbordet eller hemmakontoret. Genom att använda högtalarnas interna digital-till-analog-omvandling kringgås datorns ofta begränsade ljudkretsar. Resultatet är högre upplösning, bättre separation och ett mer naturligt klangregister. Det är ett enkelt sätt att få Hifi-känsla även i en datorbaserad setup. Med stöd för dataströmmar upp till 24-bitar med 96 kHz sampling blir detta en perfekt lösning för olika streamingtjänster, exempelvis Spotify Lossless.
Dedikerad RCA Phono-ingång för vinyl
För vinylentusiasten erbjuder Elipson Horus 11F BT en dedikerad stereoingång med RIAA-förstärkning, vilket innebär att en skivspelare kan anslutas direkt utan behovet av externt RIAA-steg. Den anpassade ingången är optimerad för de låga signalnivåerna från en skivspelarpickup och bevarar både dynamik och tonal balans. Det gör att skivsamlingen får nytt liv med ett ljud som är varmt, detaljerat och levande. Kombinationen av analog vinyl och modern aktiv högtalarkonstruktion skapar en tilltalande mix av tradition och teknik.
Subwooferutgång om behovet uppstår att addera mer djupbas
Vill du ta ljudupplevelsen ännu längre finns en subwooferutgång som gör det enkelt att komplettera med en aktiv baslåda. Genom att avlasta högtalarna från de allra lägsta frekvenserna kan systemet spela både djupare och mer kontrollerat, särskilt i större rum. Det ger mer fysisk närvaro i musik och större tyngd i filmens ljudeffekter, utan att kompromissa med klarhet eller balans. Horus 11F BT fungerar därmed lika bra som ett fristående system som en flexibel grund för framtida uppgraderingar.

















