- Kompakt CD-spelare med design som matchar III-serien
- Analog stereoutgång via RCA för direkt anslutning till förstärkare
- Optisk digitalutgång för användning med extern DAC eller förstärkare med digitala ingångar
- Display för tydlig och enkel navigering
- Miljövänlig förpackning utan plast
- Fjärrkontroll medföljer
- I samma serie finns både förstärkare och en radiodel för ett komplett Hifi-system
Danska Tangent har med CD III skapat en liten, kompakt CD-spelare med ett imponerande, stort ljud i ett elegant och platsbesparande format. Man är numer inne i sin tredje generation där man vidareutvecklat ljudkvaliteten och skapat en fräschare design.
CD III är designad med hänsyn till miljön och har en standby-förbrukning på under 0.5 Watt, vilket uppfyller EuP 2013-standarden. Den inbyggda strömförsörjningen hanterar 100-240 V, vilket gör den kompatibel för användning över hela världen.
Med måtten 200 x 65 x 200 mm utan fötter och en vikt på 1.6 kg tar Tangent CD III minimalt med plats, men den känns ändå som en fullvärdig del av anläggningen. Den inbyggda displayen ger tydlig överblick vid användning och bidrar till att hanteringen blir enkel och direkt. Att systemfjärrkontroll medföljer förstärker känslan av att CD III är skapad för verkliga musiksystem snarare än för isolerad användning.
Sömlös uppspelning som gör samlingen rättvisa
En av de viktigaste förbättringarna i Tangent CD III är stödet för gapless playback. Det är en funktion som ofta låter teknisk på papperet men som i praktiken har stor betydelse för hur musiken upplevs. Album där spår flyter ihop, liveinspelningar med publikrespons mellan låtarna och klassiska verk med naturliga övergångar får ett mer sammanhängande och trovärdigt förlopp. I stället för att musiken styckas upp bevaras känslan, tempot och rummet i inspelningen. Det gör att CD III inte bara spelar upp skivor med fin precision i sin prisklass, utan också med respekt för albumformatet som konstnärlig helhet.
Byggd för både enkelhet och systemtänk
CD III är utvecklad för att fungera smidigt i både traditionella och mer flexibla anläggningar. Den analoga RCA-utgången gör att spelaren enkelt kan kopplas direkt till en integrerad förstärkare eller ett par aktiva stereohögtalare, medan den optiska digitalutgången öppnar för användning som ren digital transport i system där man vill låta en extern DAC ta hand om konverteringen och lyfta ljudkvaliteten ännu mer. Det innebär att spelaren kan växa med resten av anläggningen och passa lika bra i en renodlad kompakt lösning som i ett mer påkostat sammanhang. Tangent lyfter också fram att modellen är utformad för att matcha Ampster III-serien, vilket gör den särskilt intressant för dig som vill bygga ett stilrent och enhetligt system med små yttermått men tydlig Hifi-ambition. Det här är genomtänkt funktionalitet som gör produkten lätt att leva med över tid.
Miljövänlig förpackning med mindre plast och mer omtanke
I en tid när hållbarhet inte bara är en klyscha, utan en nödvändighet, har Tangent tagit ett tydligt steg i rätt riktning med miljövänlig förpackning för Ampster BT III. Istället för traditionell plast som ofta används för att skydda elektroniska produkter, så har nästan all plast ersatts med kartong och återvinningsbara material. Detta minskar plastavfallet och gör både transport och hantering mer miljömedveten. Detta initiativ speglar en större trend inom konsumentelektronik: att inte bara skapa produkter med hög prestanda, utan också med ansvar för planeten. Den nya förpackningen ger dessutom en mer genomtänkt unboxing-upplevelse som känns lika seriös och välplanerad som själva produkten.












