- Förstärkarmodul med pålitlig och effektiv klass D-teknik på hela 4x100W (4 Ohm)
- Välljudande och strömsnål Bluetooth 5.0
- Optimerad för låg strömförbrukning för batteridrivna projekt
- Aux-ingång för en kabelansluten signalkälla
- Externa potentiometerportar möjliggör enkel integrering av volym, tonkontroll, filter m.m för alla projekt
- Enkel att använda för lödfria Plug´n´Play konfigurationer
- Drivs på 18-36V DC
- Installationskablage medföljer (ström, högtalare, Bluetooth, dioder och potentiometrar)
- Expansionsvänlig med olika tillbehör
- CE och FCC-certifierad
- Integrerat ADAU1701 DSP-chip för ultimat signalkontroll och anpassning via den kostnadsfria programvaran SigmaStudio
- Helt anpassningsbar även med Dayton Audio ICP1 eller KPX kort (säljs separat)
- Frekvensomfång: 20 - 20.000 Hz
- Mått (B x H x D): 121.9 x 38.1 x 91.4 mm
- Avstånd, monteringshål: 111.8 x 81.3 mm
Dayton Audio har med KAB-D4100 tagit fram ett mångsidigt förstärkarkort som med sina egenskaper kan användas till allt ifrån DIY-byggen (gör det själv) till professionella installationer.
Dubbla högeffektiva klass-D förstärkarchip, TDA749x från Texas Instruments, har fördelen att vara mycket energieffektiva. Verkningsgraden ligger på 89.5 %, vilket eliminerar behovet av en kylfläns och minskar dess fysiska storlek. Detta gör att KAB-4100 blir mycket fördelaktig även för bärbara projekt som alltså drivs av en batteribank.
Det finns separata portar för strömförsörjning med antingen batteri eller en DC-ingång från en nätadapter.
NOTAT!
Tänk på att förstärkarkortet ska drivas på 18-36V DC, där det lämnar som mest effekt i 36V DC. En nätadapter som lämnar 5A i 36V är optimalt, men det går även att seriekoppla flera batterier för att nå önskad spänning.