- Wifi-högtalare i stilren design med med raka linjer, läderhandtag och ett modernt formspråk
- Förbättrad ljudkvalitet mot föregående generation
- Designen har fått en facelift som känns än mer modern
- Mer lättnavigerad och funktionsrik app - powered by WiiM
- Wifi 2.4 GHz & 5 GHz som stödjer 802.11 b/g/n/ac trådlös teknologi
- Kontrollpanel på toppen med bl.a sex snabbvalsknappar på toppdelen för Wifi
- Multiroomfunktion via Audio Pros egna plattform, Google Cast eller AirPlay 2
- Stöd för flertalet streamingtjänster som Tidal Connect, Spotify Connect, Deezer, Tune-In m.fl
- MP3, WMA, AAC, FLAC, Apple Lossless
- Bluetooth 4.2 är den perfekta backuplösningen när ett nätverk saknas
- RCA-stereoingång för extern källa som en CD-spelare, skivspelare med RIAA-steg, FM-radio etc
- Kan re-streama ljudet via Bluetooth och aux till andra Audio Pro-högtalare via nätverket
- Auto standby efter <20 minuters inaktivitet
- Subwooferutgång om man vill utöka med ett rikare basregister via SW-5 eller SW-10
En svensk högtalarexpert med ett världstäckande erkännande
I Helsingborg byggs några av de mest välljudande trådlösa högtalarna på marknaden, som är extremt utmärkande i sitt prissegment. Audio Pro började som ett litet företag redan 1978 och har under 2000-talet tagit ett rejält fäste med sina innovativa lösningar, där man kombinerat sin expertis inom högtalarutveckling med en smart och funktionell trådlös uppkoppling. Något som gifter sig otroligt bra tillsammans och är just det som många efterfrågar idag. Det lilla företaget har växt till en respekterad jätte.
Vill du bygga multiroom och förse hemmets alla rum med ljud?
Med Audio Pros Wifi-högtalare förvandlas ditt hem till en levande ljudupplevelse. Man erbjuder en unik kombination av flexibilitet, ljudkvalitet och användarvänlighet. Tack vare stödet för tre olika plattformar – Audio Pros egna app, Google Cast och AirPlay 2 – kan du enkelt bygga ett personifierat multiroomsystem, helt efter dina önskemål. Fördelarna är tydliga, där du inte är låst till ett ekosystem, utan bygga det systemet som passar dig bäst. Resultatet blir en flexibel multiroomlösning som kombinerar teknisk mångsidighet med ett förstklassig ljud – perfekt för ett modernt, uppkopplat hem eller varför inte till kontoret eller annan offentlig miljö. Ditt multiroomsystem kan bli lika stort som ditt WiFi når.
Styr allting smidigt via en användarvänlig app
Audio Pro-appen låter dig spela musik från din enhet till alla en eller flera Audio Pro-högtalare. Du kan gruppera och avgruppera högtalare, styra volymen, hantera stationer och förval, samt spela olika musik i olika rum – eller samma musik i hela hemmet. Appen streamar musik trådlöst via ditt WiFi, direkt från dina favorit-musiktjänster och webbradio.
Den nya appen - powered by WiiM - är främst avsedd för Audio Pro W-generationen samt den föregående lineupen. Appen kan även fungera med vissa äldre modeller, dock med begränsningar. De två senaste generationerna kan spelas ihop via appen. Som exempel kan du gemensamt styra A10MKII och A10MKII W, men den äldre A10 styrs via "Audio Pro Control-appen".
Modellen G10 är ett särskilt undantag, som har Google Assistant, och kan endast styras via Google Home (Google Cast) och Apple Home (AirPlay2).
Kompatibla högtalare via den nya appen:
A15, A10 MKII, A28, A38, A48, C5 MKII, C10 MKII, Drumfire II, D-2, Link 2, C20.
Addon C10 MKII W - den stilfulla högtalaren med det raka ljudet
Den här högtalaren imponerar stort och har en överraskande detaljrik ljudbild att leverera. Precis som dess föregångare så är det nog speciellt basförmågan som förbluffar mest, och som får många att dra lite på smilbanden. Tar man en titt på frekvensomfånget, så spelar högtalaren likt en stativhögtalare med ett frekvensomfång som sträcker sig ner till imponerande 45 Hz. På baksidan av kabinettet finner vi en oval basport som ger en extra knuff till basen, och som samtidigt minskar irriterande blåsljud till ett minimum.
Inbyggt finns ett bi-ampat klass D-förstärkeri, som lämnar 2x20 Watt till de två 0.75" textildiskanterna samt 40 Watt till det centerade och långslagiga 5.25" elementet. Med den digitala förstärkartekniken får man hög effektivitet med minimal värmeutveckling och längre livslängd.
Med Audio Pro´s stora kunskap inom högtalarkonstruktioner - som sträcker sig över 40 år tillbaka i tiden - så levererar Addon C10 MKII W ett helgjutet och läckert ljud, där du hör varje detalj i musiken när du spelar.
Re-streaming
Ett glädjande inslag i hur vi lyssnar på musik idag är att fler och fler i allt högre grad har börjat damma av sina gamla skivspelare, alternativt införskaffat sig en ny. Audio Pro har därmed låtit re-streaming vara en viktig funktion. Med detta kan man koppla sin skivspelare (med RIAA-steg) direkt in på högtalarens RCA-stereoingång och låta flera Audio Pro-högtalare som finns i nätverket spela upp musiken.
På toppen av C10MKII W finnes sex snabbvalsknappar - så kallade presets - som gör att du med ett enkelt tryck kan få igång din favoritspellista eller favoritradiokanal, utan att ens öppna appen. Smidigt, funktionellt och enkelt.