Yamaha WXC-50 är en musikstreamer med inbyggt nätverk, som bjuder på mängder av olika lyssningsmöjligheter, som Spotify Connect, DLNA-stöd, Tidal m.m. Deras MusicCast ger chansen att utöka hemmet med fler enheter för multiroom. Man kan nyttja enheten som en ren streamer, eller som ett försteg direktkopplad till ett slutsteg eller ett par aktiva högtalare.
- Musikstreamer i kompakt format - endast 215 mm bred
- Inbyggt nätverk med bl.a Spotify Connect, DLNA-stöd, Tidal, Tune-In
- Bluetooth
- Stöd för Hi-Res Audio (PCM 24-bit, DSD 5.6 MHz)
- One push play - startar senast spelade med en knapptryckning
- Fjärrkontroll medföljer
Nedis AMP-16140 är ett effektglatt och rackmonteringsbart PA-slutsteg för professionellt bruk. Vid en ärligare angivelse så lämnar steget hela 2x165 Watt i 8 Ohm och mer monstruösa 2x300 Watt i 4 Ohm! Så om du vill agera DJ på en mindre privatfest, har en MC-klubb eller helt enkelt vill ha bjuda in polarna till hemmafest, så kan detta vara den perfekta lösningen att driva dina partyhögtalare.
- PA-slutsteg som kan monteras i 19" standardrack (2 RU)
- Har Tele6.3 och RCA linjeingångar
- Högtalare kan anslutas via låsbar SPK-kontakt, skruvterminaler eller XLR
- Inbyggd kylfläns för långvarig drift
- Volymreglage på fronten och indikator för peaknivån ut
Dynavoice Challenger M-105 EX v4 är en fläskigare storebror till M-65 EX, som med sina dubbla 10" element skapar basvågor som får hela rummet att gunga. Diskanten och de båda mellanregister-elementen spelar i en D´Appolito-konfiguration - som ger en mer exakt ljudbild - och är identiska med lillebror. Känsligheten ligger på hela 94 dB. I grupptest hos Hifi&Musik har M-105 rent ljudmässigt slagit en amerikansk konstruktion som kostar 3.500 kr mer!
- Reslig 3-vägs konstruktion med hela fyra bakåtriktade basportar
- Hög känslighet på 94 dB
- Dynavoice X-Change ger dig möjligheten att justera mellanregistret efter eget tycke
- Guldpläterad Bi-wiring/Bi-amping terminal
"Testets mest hifi-lika ljud levereras av Dynavoice. Jämfört med de två konkurrenterna presenteras ett myller av detaljer och det går att roa sig med att leta efter placeringar i ljudbilden, då det är ordning och reda på scenen som målas upp. Ljudet känns alert och Dynavoice skjuter fram aktörerna mot dig precis lagom mycket för att det ska kännas närvarande, men inte påträngande"
Hifi&Musik
Klicka på länkarna nedan för att läsa mer om respektive produkt!