Köp Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare - Ljudfokus
Spara
Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare i gruppen Vinyl / Pickuper & Nålar hos Ljudfokus.se (143OLYMPIA)
Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare
Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare
Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare

Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare

Erbjudandet gäller t.o.m:
2490 kr
 
Lägg i kundvagnen
Artnr: 143OLYMPIA
0 Omdömen
Lagerstatus:
Leveranstid:

Produktinformation

Sumiko Olympia är steget efter Rainier, som erbjuder en finare slipning av nålen och som fäst i ett bättre nålrör. Det du får är en bättre spårningsförmåga, ett bättre frekvensomfång och givetvis ett bättre ljud! Ett smart drag är att man i framtiden kan uppgradera ljudet genom att byta ut nålen till den finare modellen Moonstone. Monteringen sker direkt i två gängor i pickuphuset, som man arbetat med att få resonansfritt. En elliptisk nål sitter monterad på ett stabilt nålrör av aluminium.

  • MM-pickup i Oyster-serien
  • Elliptisk nål monterad på ett nålrör i aluminium
  • Utgångsimpedans på 47 kOhm passar marknadens alla RIAA-steg
  • Spolar i ren koppar
  • Frekvensomfång: 12 - 30.000 Hz
  • Belastningsimpedans: 47 kOhm
  • Rekommenderad belastningskapacitans: 100 - 200 pF
  • Utnivå: 4 mV
  • Kanalseparation: 30 dB @ 1 kHz
  • Kanalbalans: 1.5 dB @ 1 kHz
  • Komplians: 12x10-6 cm/dyn @ 100 Hz
  • Vertikal spårninsgvinkel: 20 °
  • Rekommenderat nåltryck: 1.8 - 2.2 gram
  • Vikt: 6.5 gram

"Olympia är en prisvärd allrounder som helt klart upplevs som en uppgradering for många"
Ljud&Bild, med stämpeln "Bästa köp" i grupptest mot bl.a Grado och Ortofon

Sumiko Oyster-serien
Från den mer budgetvänliga Oyster-serien till de mer exotiska Reference-modellerna, så tillverkas varje pickup för hand i Yokohama-fabriken i Japan - ett stenkast intill vattendraget där ostronen (Oysters) lever. Designad för audiofiler med högt ställda krav bygger modellerna Rainier, Olympia och Moonstone vidare på den ljudkaraktär som fängslat lyssnare över hela världen i årtionden.
Med en vidareutvecklad design har man i större grad lyckats få till problemet med resonanser, vilket ger större plats för musiken att "släppa loss". Unikt för dessa tre Oysters är att de påminner en hel del om MC-pickuper.

Uppgradera dig i framtiden
Likt andra tillverkare av MM-pickuper så erbjuder Sumiko ett uppgraderingssystem. De tre modellerna är kompatibla i samma pickuphus och man kan därmed starta med instegsmodellen. Får man blodad tand och i framtiden vill förbättra ljudkvaliteten kan man snabbt och enkelt byta ut nålen till någon av de finare modellerna. 

Sumiko grundades år 1982 av David Fletcher och har sedan starten dedikerat sitt fokus på att leverera extremt prisvärda pickuper för vinylälskare. Från den mer budgetvänliga Oyster-serien till de mer exotiska Reference-modellerna, så tillverkas varje pickup för hand i Yokohama-fabriken i Japan - ett stenkast intill vattendraget där ostronen (Oysters) lever.

Specifikationer

Typ: Pickuper
Frekvensomfång: 12 - 30.000 Hz

Rekommenderade tillbehör

Pro-Ject RPM-3 Carbon vinylspelare, pianosvart utan pickup
En vinylspelare som har fått...
10690 kr
Köp
Info

Du har nyligen tittat på

Sumiko Olympia, MM-pickup för skivspelare
Detta är en förstklassi...
2490 kr
Köp
Info

Produkter relaterad till din historik

Pro-Ject RPM-3 Carbon vinylspelare, pianosvart utan pickup
En vinylspelare som har fått varma omdömen f...
10690 kr
Köp
Info

Tillbehör

Pro-Ject RPM-3 Carbon vinylspelare, pianosvart utan pickup
En vinylspelare som har fått varma omdömen f...
10690 kr
Köp
Info

Snabba leveranser

Vi jobbar hårt för att du ska få hem dina favoriter så snabbt som möjligt och kan börja njuta av kristallklart ljud.

Vi har nöjda kunder

Vårt mål är att sätta ett leende på läpparna och välljud i öronen på alla våra kunder. Vi nöjer oss bara med nöjda kunder!  

Vi kan det vi säljer

Vi har flera decenniers branscherfarenhet med målet att alltid finna produkterna som ger bättre ljud för mindre pengar.

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.