Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd Epson | Bild | Ljudfokus.se
Spara
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd i gruppen Bild / Projektorer hos Ljudfokus.se (119EHTW7100)
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd
Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd

Epson EH-TW7100 LCD-projektor med 4K Ultra HD-stöd

Erbjudandet gäller t.o.m:
19990 kr
 
Artnr: 119EHTW7100
0 Omdömen
Lagerstatus:

Produktinformation

Epson EH-TW7100 är storebror till 7000-modellen, som erbjuder samma fina inställningsmöjligheter, men vars teknik lyfter bilden ytterligare. Man får mer skärpa och liv i bilden, vilket bl.a märks på kontrastförhållandet som är mer än dubbelt så bra än lillebror. Man är erkända sedan tidigare med sin Lens Shift-funktion och fina kastavstånd, vilket gör modellen flexibel att installera. Den har stöd för 3D via full-HD material där man kan köpa till 3D-glasögon. En extremt prisvärd lösning för att skapa storbild på filmerna, gaming eller TV-sändningarna! Man erbjuder även en av marknadens bästa lampgarantier på antingen 3 år eller 3.000 timmar!

  • Prisvärd LCD-projektor med 3LCD-tekniken och stöd för 4K Ultra HD "Enhancer"
  • Hög ljusstyrka på 3.000 AnsiLumen
  • HDR10 och HLG (18 Gbit/s)
  • Vertikal (+/-60 %) och horisontell (+/-24%) lens shift 
  • 100.000:1 i kontrast
  • Tystgående fläkt på endast 24 dB (ECO-mode)
  • Marknadens bästa lampgaranti - 3 år eller 3.000 timmar


Epson är extremt duktiga på LCD-projektorer, där man utvecklar sina egna paneler med 3LCD-tekniken. Med deras EH-TW7100 har man släppt en bomb på marknaden, där man aldrig tidigare kunnat uppleva denna klassen på bildåtergivningen. Om du exempelvis drar till med en 130" stor duk, så betalar du drygt 120 kr per tum. Addera en bra duk, en kvalitativ HDMI-kabel samt eventuellt ett fäste för takmontering, och man inser snabbt att man får oerhört mycket bild för pengarna, speciellt då i storlek!

Epson har i många år även erbjudit marknadens bästa lampgaranti. Du har 3 år eller 3.000 timmar. Tittar du på film i ECO-läget med EH-TW7100 så får du upp till 5.000 timmar i lamptid. Tittar du på en två timmar lång film varje dag, så blir ett lampbyte först aktuellt efter dryga 7 år! Det finns vissa som hävdar att ett lampbyte är kostsamt, men egentligen är själva driften inte direkt kostsam alls.  

EH-TW7100 är en projektor för dig som vill få den där genuina bioupplevelsen i ditt egna vardagsrum, men som har en lite tightare budget. Nu kan du njuta av högupplöst 4K-material från en Ultra HD Bluray-film eller Netflix, då projektorn hanterar en inkommande 4K-signal. Dock så är själva panelen på 1920x1080, alltså inte "native 4K", utan en bildbehandlingsteknik dubblerar den inkommande signalen och flyttar den en halv pixel diagonalt. Resultatet blir en upplevd högre pixeltäthet med bättre skärpa. Projektorn kan ta emot en riktig 4K/UHD-signal och hantera den rätt.

En stor fördel med Epson´s LCD-teknik, som även infinner sig på EH-TW7100, är att den har en väldigt flexibel Lens Shift-funktion. Du kan förskjuta linsen i både lodrät och vågrät riktning så att bilden hamnar rätt utan att du behöver använda den digitala Keystone-korrektionen, som försämrar kvaliteten. Samtidigt får du 1.6x manuell zoom för att ordna den sista justeringen av bildstorleken. På så sätt kan du få en perfekt centrerad och vinkelrät bild på duken även om du inte har möjlighet att ge projektorn en optimal placering, exempelvis p.g.a en bjälke i taket.

Pricken över i är en väldigt låg Throw Ratio på 1.32:1 (kastavståndet). Vill du ha en duk på 92" så räcker det att projektorn är dryga 2.7 meter från duken. 
Vill man kunna ta med sig projektor vid något tillfälle och inte har tillgång till sitt hemmabio-ljud, så finns det inbyggda stereohögtalare på 10 Watt vardera. Det kan vara en uppskattad flexibilitet. Man har faktiskt även inbyggd Bluetooth-mottagning för ljudet.

LCD
LCD-tekniken har både sina för- och nackdelar om man jämför den med exempelvis DLP. Den största fördelen är att man slipper DLP-teknikens eventuella "regnbågseffekt" som kommer av snurrande färghjul. I en LCD-projektor delas ljuset upp i olika våglängder via speciella speglar och filter. De tre strålarna med rött, grönt och blått ljus skickas genom en egen dedikerad LCD-panel och skapar på så sätt bilden. De tre bilderna smälter samman till en i ett prisma och skickas till slut vidare genom objektivet.
Tekniken gör det också enklare att använda Lens Shift jämfört med DLP och det kan innebära en avgörande flexibilitet av placeringen. LCD-tekniken ger bra förhållande i ljusstyrka för rum som inte helt kan mörkläggas. Nackdelen bildmässigt är att man inte riktigt når samma svärta i bilden som en DLP, så för att skapa svart måste man hindra ljus från att tränga igenom panelerna, vilket LCD inte helt och hållet gör. 

Vad man väljer beror helt på vilka krav man ställer, men kort sammanfattad så levererar Epson EH-TW7100 en bild få förunnade i prisklassen!

"Personligen har jag alltid varit svag för den krispiga skärpa som DLP-tekniken ger i jämförelse med mina tidigare erfarenheter av LCD-tekniken. Men nu är jag böjd att avsvära mig denna fördom. Dagens LCD-teknik känns överlägsen dagens DLP-teknik med bättre kontrast och imponerande fin skuggenomlysning. Rätt inställd och i tillräckligt mörk miljö ger TW7000/7100 en imponerande skuggenomlysning som bara betydligt dyrare projektorer klarar att återge"
Hemmabio

Ett bra verktyg för att beräkna kastavståndet (klickbar länk)

Specifikationer

Typ: Projektor
Formatstöd: 16:9
Upplösning: UHD (3840x2160, interpolerat)
Ingångar: 2 x HDMI
Kontrastförhållande: 100.000:1
Ljusstyrka: 3.000 AnsiLumen
Throw ratio: 1.32 – 2.15:1
Fläktljud: 24 dB (ECO-mode)
Zoom: 1.6x manuell
Funktioner: Lens Shift (± 60% lodrätt, ±24 % vågrätt), Lodrät/vågrät Keystone-korrigering (±30 grader)
Lamptid: Upp till 5.000 timmar (ECO-mode)
Strömförbrukning: 0.5 Watt (standby) , 387 Watt (max)
Övrigt: Bluetooth-mottagning , Inbyggda 2x10 Watts högtalare
Mått: 410 x 157 x 310 mm (B x H x D)
Vikt: 6.9 kg

Prisvärda paket

Rekommenderade tillbehör

Supra HDMI AOC mk4 fiberoptisk HDMI-kabel 8K HDR
Supra AOC (Active Optical Cable) ...
fr. 2370 kr

Du har nyligen tittat på

Produkter relaterad till din historik

Supra HDMI AOC mk4 fiberoptisk HDMI-kabel 8K HDR, 10 meter
Supra AOC (Active Optical Cable) HDMI-kabel förenar o...
2680 kr
Köp
Info

Tillbehör

Supra HDMI AOC mk4 fiberoptisk HDMI-kabel 8K HDR
Supra AOC (Active Optical Cable) ...
fr. 2370 kr

Snabba leveranser

Vi jobbar hårt för att du ska få hem dina favoriter så snabbt som möjligt och kan börja njuta av kristallklart ljud.

Vi har nöjda kunder

Vårt mål är att sätta ett leende på läpparna och välljud i öronen på alla våra kunder. Vi nöjer oss bara med nöjda kunder!  

Vi kan det vi säljer

Vi har flera decenniers branscherfarenhet med målet att alltid finna produkterna som ger bättre ljud för mindre pengar.

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.