Supra ZAC, optisk kabel 1 meter SUPRA Cables | Kablar & kontakter | Ljudfokus.se
20
Supra ZAC, optisk kabel 1 meter i gruppen Kablar & kontakter / Digitala kablar hos Ljudfokus.se (215ZACTOSLINK1)

Supra ZAC, optisk kabel 1 meter

400 kr / 319 kr
Du sparar 81 kr
Antal: 
Lägg i kundvagnen
Artnr: 215ZACTOSLINK1
2 Omdömen
Lagerstatus:
Leveranstid:
Supra ZAC, optisk kabel 1 meter

Produktinformation

Supra ZAC är den svenska kabelexpertens mest sålda fiberoptiska kabel, som är mycket flexibel. ZAC står för "Zero Attenuation Concept". Den innovativa slipningen av fiberns ände eliminerar divergensförluster (ljuset strålar ut från eller in mot en enda punkt), som i sin tur tillåter användningen av en högklassig japansk fiber av en speciell plast istället för den mycket känsligare glasfibern. Detta är en extremt prisvärd optisk kabel!

  • Mycket mjuk och flexibel med låg vikt som inte belastar och bänder i uttagen
  • Stor bandbredd tillåter lång längd utan dataförlust
  • Hanterar högupplöst datasignal på upp till 32-bitar/384 kHz 
  • Plockar inte upp störningar och ger inga strålningar eller fält runt kabeln
  • Ger galvanisk åtskillnad av apparater och förhindrar brumslingor
  • Patenterad trestegspolish (fiberpolering)
  • Gjuten kontaktkropp respektive böjskydd

TosLink är en förkortning av Toshiba Link och en optisk variant av den elektriska S/PDIF (Sony/Philips Digital InterFace).

Supra Cables grundades av Tommy Jenving år 1976 och han var en innovatör, uppfinnare och entreprenör med ett stort hjärta och skarpt sinne. Tillverkningen av kablarna och all montering sker exklusivt i Ljungskile. Idag har Supra ett omfattande utbud, med marknadsledande konstruktioner på HDMI, USB, nätkablar m.m.

Specifikationer

Typ: Optisk
Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan nuvarande prissänkning: 319 kr

Prishistorik

Du har nyligen tittat på

Supra ZAC, optisk kabel 1 meter
Supra´s mest sålda fibe...
319 kr (400 kr)
Köp
Info

Produkter relaterad till din historik

Snabba leveranser

Vi jobbar hårt för att du ska få ditt paket så snabbt som möjligt. Alltid fraktfritt vid order över 2500kr.
(gäller ej leverans med pall)

Vi har nöjda kunder

Vårt mål är att sätta ett leende på läpparna och välljud i öronen på alla våra kunder. Vi nöjer oss bara med nöjda kunder!  

Vi kan det vi säljer

Vi har varit i branschen i över 30 år, och vårt mål har alltid varit bättre ljud för mindre pengar.